جدیدترین اخبار و رویدادها
متن خبر
کد خبر :   3458  | تاریخ خبر : 1398/08/22  | ساعت : 21:58

۵ تیم حمایت روانی هلال‌احمر در روستاهای زلزله‌زده آذربایجان شرقی مستقر شد


سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر از استقرار و فعالیت تیم‌های حمایت‌های روانی هلال‌احمر در پنج روستای ورنکش، بلوکان، صومعه علیا، چناق بلاغ و ورزقان مناطق زلزله‌زده میانه و سراب استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: با حضور تیم‌های سامانه حمایت‌های روانی موسوم به «سحر»، مشق مهربانی در این مناطق تمرین شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از ایرنا؛ رضا بامداد اصل افزود: در پی وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری ترکمنچای آذربایجان،  تیم‌های حمایت روانی و اجتماعی سازمان جوانان هلال‌احمر برای کاهش آسیب‌های روانی پس از بلایا وارد مناطق زلزله شدند و این حضور و اقدام به منظور انجام حمایت روانی از افراد آسیب دیده ناشی از بحران زلزله به ویژه کودکان انجام شده است.

وی گفت: کارشناسان خبره و آموزش دیده این تیم‌های حمایت‌های روانی و اجتماعی با سرکشی به چادرهای امدادی پنج روستای یادشده، ضمن ابراز همدردی با مصیبت دیدگان، کودکان، سالمندان و زنان آسیب دیده را شناسایی و روان درمانی می کنند.

سرپرست سازمان جوانان هلال‌احمر افزود: یکی از اقدامات مهم این تیم ها انجام مشاوره های تخصصی و کارشناسی با کودکان آسیب دیده و متاثر از زلزله اخیر در منطقه ترکمنچای است. کارشناسان و اعضای  فعال این تیم ها بین کودکان آسیب دیده وسایل نقاشی و اسباب بازی توزیع و برای شادی آنان بازی های گروهی را برگزار می کنند.

بامداد اصل گفت: زلزله زدگان در روستاهای یادشده برای سازگاری با شرایط بحرانی، نیازمند حمایت‌های روانی اجتماعی هستند.

وی افزود: افراد مصیبت دیده برای سازگاری با شرایط بحرانی و از سرگرفتن فعالیت های عادی خود نیازمند حمایت‌های روانی و اجتماعی هستند. در صورت حل نشدن بحران بطور کامل ممکن است اثرات روانی و عاطفی جبران ناپذیری بر ساختار شخصیتی افراد وارد آید.

سرپرست سازمان جوانان هلال‌احمر شوک، بهت، گیجی، انکار، ناامیدی و افسردگی را از جمله مراحل روان شناختی عنوان کرد که بعد از حوادث ناگهانی به ویژه زلزله در بازماندگان به وجود می آید.

وی با اشاره به اینکه گروه‌های خدمات ویژه روان شناختی به صورت سیار به مناطق آسیب دیده از زلزله اخیر غرب کشور اعزام می شوند، گفت: این افراد برای پیشگیری از مشکلات روان شناختی از جمله افسردگی، اضطراب و واکنش های سوگ به یاری مصیبت دیدگان می شتابند.

بامداد اصل با تشریح فعالیت تیم سحرِ معاونت امور جوانان استان آذربایجان شرقی در روستاهای زلزله‌زده میانه و سراب افزود: تاکنون ارزیابی مناطق زلزله‌زده و کمک به توزیع اقلام به آسیب دیدگان توسط تیم‌های سحر در روستاهای ورنکش و بلوکان انجام شده است.

سرپرست سازمان جوانان هلال‌احمر گفت: حمایت‌های روحی و روانی و اجتماعی برای ۱۵۰ کودک در ۲ روستای صومعه علیا و چناق بلاغ،  ۱۲۵ کودک در روستای بلوکان،  ۸۰ کودک در روستای ورنکش و ۹۰ کودک در روستای ورزقان با انجام بازی‌های شاد کودکانه و سنتی (لی لی، وسطی، عموزنجیرباف و نظایر آن) و تکنیک های نقاشی روی صورت، نقاشی روی پارچه انجام شد.

بامداد اصل، برگزاری مسابقه شعر و قصه گویی، آموزش مانور زلزله و نحوه پناهگیری، نقاشی با پاستیل برروی کاغذ، اهدا هدیه به کودکان، مسابقه طناب کشی، اهدا جعبه کمک های اولیه، درد دل با کودکان، انجام مصاحبه، انجام تست شدت علائم اختلال استرس پس از آسیب موسوم به ptsd، تست روانشناسی ویلیامز، بررسی نشانه های افسردگی در کودکان و نوجوانان، بررسی نگرانی آنها، اجرای برنامه های شاد توسط مجری برنامه کودک را از دیگر برنامه های حمایت‌های روانی در مناطق زلزله‌زده جهت ترمیم حال روحی کودکان نام برد.

سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه همه می توانند به زلزله زدگان کمک کنند تا به حالت عادی روحی خود بازگردند، افزود: ایجاد حس همبستگی گروهی، تغییر نگرش‌های منفی آسیب دیدگان نسبت به خود، محیط و آینده فراهم کردن مقدمات فعالیت های جسمی مانند ورزش، بازی و فعالیت های بدنی برای آسیب دیدگان از موارد دیگری است که می تواند در این زمینه به آنها کمک کند.

وی بر حمایت‌های روحی، روانی و اجتماعی آسیب دیدگان در مواقع حوادث و بلایای طبیعی به ویژه زلزله تاکید کرد و گفت: کمک ها هنگام وقوع بلایا باید از نوع همدلی و انسان گرایانه باشد زیرا رفتارها و مداخلات هیجانی و پرهیاهو تاثیر منفی برجا می گذارد.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر سازمانی است داوطلب محور، اصول مدار و دارای تعامل سازنده با جهان که با ترویج روحیه بشردوستی، ایثار، تعاون، سازگاری اجتماعی و مسئولیت پذیری در میان جوانان، ظرفیت آنها را برای افزایش برخورداری انسان ها از کرامت، سلامت، محیط زیست سالم، صلح و احترام به کار می گیرد.

این سازمان نهادی مردمی و تخصصی در امور جوانان است که با انجام مطالعات راهبردی در زمینه اصول، اهداف و ارزش های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای ارائه خدمات آموزشی هدایتی و تربیتی جوانان را جذب، توانمند و در قالب تیم‌های ورزیده سازماندهی می کند تا بتوانند از طریق انجام فعالیت های خداپسندانه، بشردوستانه، امدادی، عام المنفعه و داوطلبانه با دیگران تعامل و امور خود و جامعه را به طور موثری اداره و هدایت کنند.

به گزارش ایرنا ساعت ۲ و ۱۷دقیقه بامداد جمعه هفدهم آبان ماه،  زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

بر اثر وقوع این زمین لرزه ۵۸۴نفر مصدوم شدند که از این تعداد ۶۶ نفر به علت ماندن زیر آوار و ۵۱۸ نفر به علت ترس و اضطراب (براساس گزارش اورژانس کشور)، بوده است، همچنین پنج نفر در روسای ورنکش شهرستان میانه جان خود را از دست دادند و ۲ نفر در بخش ترکمانچای در چادر شخصی که در حیاط خانه خود برپا کرده بودند، به علت گاز گرفتگی فوت شدند.

بر اساس اعلام مسئولان هلال‌احمر ۱۲ هزار و ۳۲۰ نفر از زلزله زدگان استان در اردوگاه اسکان اضطراری یا به صورت فردی با نصب ۳ هزار و ۸۰ دستگاه چادر، به صورت اضطراری اسکان داده شده اند.

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است