جدیدترین اخبار و رویدادها
متن خبر
کد خبر :   3450  | تاریخ خبر : 1398/08/17  | ساعت : 17:46

اخبار لحظه به لحظه امدادرسانی به زلزله بخش ترک شهرستان میانه در آذربایجان شرقی

زلزله ۵.۹ ریشتری در میانه/ تیم‌های ارزیاب هلال‌احمر اعزام شدند / اخبار تکمیلی و امدادرسانی و اسکان اضطراری


زمین لرزه ۵٫۹ ریشتری شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند و در حال حاضر تیم های ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شده اند. همچنین تیم های امداد و نجات استان های گیلان، اردبیل و زنجان نیز در آماده باش هستند.
 

به گزارش روابط عمومی  جمعیت هلال احمر بر اساس اعلام سازمان امداد و نجات ساعت ٠٢:١٧ امروز زمین لرزه ۵.٩ ریشتری در عمق ٢کیلومتری شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.
این زمین لرزه در ٢٠کیلومتری ترک- ٢٢کیلومتری سراب رخ داد و اردبیل نیز نزدیک ترین مرکز استان به محل زمین لرزه بود. 
تیم های ارزیاب جمعیت هلال احمر به منطقه اعزام شدند و به استان های همجوار نیز اعلام آماده باش شده است. بر اساس گزارش های اولیه تیم های ارزیاب به جز ترک خوردگی دیوار منازل گزارش دیگری از خسارات مخابره نشده است. 
تیم های امدادی جمعیت هلال احمر شهرهای میانه، بستان آباد، سراب چاراویماق ، هشترود و تبریز جهت ارزیابی به اطراف کانون زلزله اعزام شدند.
همچنین نیروهای واکنش سریع و نجاتگران استان و مسئولان در مرکز کنترل اطلاعات و هماهنگی عملیات های امدادی معاونت امداد و نجات استان مستقر و در حال رصد مدیریت و هدایت نیروهای امدادی هستند.
۱۶تیم امدادی از جمعیت هلال احمر شهرهای استان آذربایجان شرقی به کانون زلزله بخش ترک شهرستان میانه اعزام شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد:
 از بامداد امروز ۳۰ تیم عملیاتی در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی مشغول امداد رسانی به هم‌وطنان هستند.

ارزیابی ۶۵ روستای زلزله‌زده در میانه/ شروع اسکان اضطراری در ورنکش/ آخرین آمار امدادرسانی به روایت رئیس سازمان امداد و نجات 
 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ مرتضی سلیمی گفت: در پی زلزله ۵.۹ ریشتری در بامداد امروز در آذربایجان شرقی، ۳۰ تیم عملیاتی در منطقه مشغول امدادرسانی هستند. دو بالگرد در منطقه آماده به کار هستند تا ارزیابی بیشتری را داشته باشند.
وی گفت: تاکنون ۶۵ روستا ارزیابی شده است. ۷ روستا بیشترین خسارت داشته‌اند. مطابق ارزیابی‌ها بیشترین تخریب در ورنکش با ۳۰ واحد تخریبی گزارش شده است. 
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: اسکان اضطراری در ورنکش شروع شده است؛ همچنین تغذیه اضطراری همزمان با اسکان اضطراری شروع می‌شود. اقلام زیستی شامل چادر، ‌پتو،‌ چراغ والور با توجه به سرمای منطقه، سبدهای غذایی ۷۲ ساعته به منطقه اعزام شده. با آغاز اسکان اضطراری، بقیه مواد غذایی میان آسیب دیدگان توزیع می‌شود. 
وی افزود: دراین زمین لرزه، ۶ شهر، ۱۴۵ روستا تحت تاثیر بوده اند. زلزله ۵.۹ ریشتری تاکنون ۴۰ پس لرزه داشته که بزرگترین آن ۴.۸ ریشتر بوده است. غیر از ورنکش، آسیب‌دیدگی ها در بقیه مناطق ترک‌خوردگی سقف و دیوارها بوده است. 

۵ کشته و ۳۳۲ مصدوم در زلزله آذربایجان شرقی/ ارزیابی ۶۵ روستا/ شروع اسکان اضطراری/ آخرین گزارش زلزله بامداد امروز

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: ۳۴ تیم عملیاتی و ارزیاب شامل ۱۱۰ نفر به مناطق مختلف استان‌های زلزله‌زده شمال غرب ایران اعزام شدند و تاکنون تخریب ۴۰ خانه و ترک دیوار برخی خانه‌ها در برخی از روستاها، ریزش کوه در محورهای مواصالتی، آتش سوزی بر اثر شکستگی لوله گاز و اختلال شبکه تلفن همراه گزارش شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی گفت: ساعت ۲:۱۷ صبح امروز زمین لرزه ۵٫۹ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری زمین تا شعاع ۳۰ کیلومتری کانون زلزله یعنی استان آذربایجان شرقی، ترک و سراب را لرزاند. پس لرزه‌ها تاکنون ۵۷ مورد گزارش شده است که بزرگترین آنها ۴٫۸ ریشتر و در ساعت ۳:۰۲ بامداد در منطقه ترکمانچای سراب بوده است.
وی افزود: این زمین لرزه را  ۶ شهر و ۱۴۵ روستا با جمعیت ۱۲۱ هزار و ۳۰۷ نفر حس کردند. صبح امروز هموطنان شهرهای میانه، سراب، ترک، ترکمنچای، بستان آباد، هشترود از استان آذربایجان شرقی، روستاهای ورنکش، بالسین، گاوینه رود، شورابیل سراب، تینعلی و از استان اردبیل شهرهای نیر، کوثر و سرعین زمین لرزه را حس کردند.
رئیس سازمان امداد و نجان گفت: ۳۴ تیم عملیاتی و ارزیاب شامل ۱۱۰ نفر به مناطق مختلف استان‌های زلزله‌زده شمال غرب ایران اعزام شدند و تاکنون تخریب ۴۰ خانه و ترک دیوار برخی خانه‌ها در برخی از روستاها، ریزش کوه در محورهای مواصالتی، آتش سوزی بر اثر شکستگی لوله گاز و اختلال شبکه تلفن همراه گزارش شده است. ضمن اینکه دو بالگرد هم برای ارزیابی دقیق‌تر و در صورت لزوم برای امدادرسانی به منطقه اعزام شده اند.
وی گفت: ۵ نفر در روستای ورنکش شهرستان میانه جان خود را از دست دادند. تاکنون ۳۳۲ نفر مصدوم شده‌اند؛ ۶۵ نفر بر اثر آوار و ۲۷۴ نفر بر اثر ترس.
سلیمی گفت: تاکنون ۶۵ روستا ارزیابی شده است. ۷ روستا بیشترین خسارت داشته‌اند. مطابق ارزیابی‌ها بیشترین تخریب در ورنکش با ۳۰ واحد تخریبی گزارش شده است. در این ارزیابی‌ها مشخص شد ۴۰ خانه در روستاهای ورنکش، ترکمانچای و ترک تخریب کامل شدند، علاوه بر اینکه ترک خوردگی دیوارها و ریزش برخی از اماکن در ۱۴ روستا گزارش شده است. است.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: اسکان اضطراری در مدرسه روستای ورنکش شروع شده است؛ همچنین تغذیه اضطراری همزمان با اسکان اضطراری شروع می‌شود. اقلام زیستی شامل چادر، ‌پتو،‌ چراغ والور با توجه به سرمای منطقه، سبدهای غذایی ۷۲ ساعته به منطقه اعزام شده. با آغاز اسکان اضطراری، بقیه مواد غذایی میان آسیب دیدگان توزیع می‌شود.

دکتر پیوندی خبر داد: اسکان اضطراری ۶۰ درصد از زلزله‌زدگان روستاهای آذربایجان شرقی

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: تاکنون برای ۶۰ درصد خانوارها در روستاهایی که متاثر از زمین لرزه ۵.۹ ریشتری بامداد امروز ‌بوده اند، اسکان اضطراری انجام شده است. امیدواریم هرچه سریعتر و تا شب برای همه خانوارها اسکان اضطراری فراهم کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر علی‌اصغر پیوندی در گفتگو با بخش خبری ۱۳ شبکه خبر درباره زمین‌لرزه بامداد امروز گفت: به دنبال زلزله ۵.۹ ریشتری در میانه و سراب آذربایجان شرقی، ۳۴ تیم امداد و نجات و آواربرداری هلال احمر در دقایق اولیه پس از حادثه به مناطق تحت تاثیر زلزله اعزام شدند. همچنین از ساعات اولیه صبح امروز دو فروند بالگرد برای ارزیابی بیشتر در آذربایجان شرقی حاضر هستند. 
وی افزود: این زمین لرزه متاسفانه تاکنون ۵ کشته و ۳۳۸ مصدوم به جا گذاشته است. بیشتر مصدومیت‌ها به دلیل ترس و هنگام فرار اتفاق افتاده است. 
رئیس جمعیت هلال احمر گفت: از این زلزله ۶ شهر و ۱۴۵ روستا متاثر شده‌اند. عملیات اسکان اضطراری برای ۱۱۰۰ خانوار باید انجام شود، تاکنون برای ۶۰ درصد خانوارها در روستاهایی که متاثر از زمین لرزه‌بوده اند، اسکان اضطراری انجام شده است. امیدواریم هرچه سریعتر و تا شب برای همه خانوارها اسکان اضطراری فراهم کنیم. اکنون اسکان موقت فراهم و اقلام امدادی و بسته های ۷۲ساعته در میان زلزله زدگان توزیع شده است.
وی گفت: این زمین لرزه تاکنون ۵۹ پس لرزه داشته است، به همین دلیل باید جانب احتیاط را بگیریم و مردم مناطق متاثر از زلزله در چادرها اسکان داشته باشند.
دکتر پیوندی همچنین در دو توییت دیگر نوشت: «آذربایجان دوباره لرزید؛ همان نیمه شب نیروهای امدادی همگی بسیج شدند. امدادگرانی از جنس همین مردم از ترک و کرد تا فارس و لر بدون هیچ چشمداشتی تا بازگشت به زندگی عادی کنار زلزله زدگان می‌مانند.»
«امروز در EOC سازمان امداد ونجات #هلال_احمر حضور یافتم و در ویدئوکنفرانس بااستان های آ.شرقی، آ.غربی، اردبیل، گیلان وزنجان ازرسیدگی مناسب به زلزله زدگان شهرستان های سراب ومیانه مطمئن شدم.مشکل فعلی، اسکان موقت برای حدود۱۱۰۰خانواده است که تاکنون حدود۶۰درصدانجام شده وتا شب کامل می شود.»

اسکان اضطراری در ۷ روستا در پی زلزله میانه/ آماده باش استان‌های معین برای کمک به آسیب دیده‌ها
رئیس سازمان امداد و نجات طی گزارشی فعالیت های جمعیت هلال احمر برای هموطنان آسیب دیده در این استان و استان هایی که پس لرزه ها را حس کرده بودند، را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی گفت: این زمین لرزه در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، اردبیل، زنجان احساس شده است و ۷ روستا که هزار و ۱۰۰ خانوار بودند در استان آذربایجان شرقی اسکان اضطراری داده شدند.
وی افزود: استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، اردبیل و زنجان در آماده باش کامل هستند و سازمان امداد و نجات از طریق ویدئو کنفرانس با استان های معین و آذربایجان شرقی در ارتباط مستقیم هستند و ۲ فروند بالگرد برای ارزیابی هوایی به این استان اعزام شدند.
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به حضور دکتر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر گفت: ارسال اقلام زیستی و مواد غذایی به شهرهای متاثر از حادثه به پایان رسیده است و اردوگاه اضطراری به تعداد ۶۰ دستگاه چادر در مدرسه روستای ورنکش انجام شده است.
مرتضی سلیمی افزود: تاکنون ۴۵۵ دستگاه چادر، ۳۶۵ شعله والور، ۲ هزار و ۷۵ تخته پتوو ۳ هزارو ۷۰۰ کیلوگرم نایلون پوشی در استان های متاثر توزیع شده است.

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است