جدیدترین اخبار و رویدادها
متن خبر
کد خبر :   3346  | تاریخ خبر : 1398/02/15  | ساعت : 22:16

قصیده عشق و دوستی با قافیه همدلی؛ سرود جوانان آذربایجان شرقی


رویاء ذوالفقاری / ردیف و قافیه که فراهم باشد و با وزن مناسب عجین شود؛ قصیده‌ی عشق و دوستی سروده می‌شود. سخن از جوانان پرشور و پرانرژی هلال احمر است. جوانان توانمند و مشتاق در امر کمک به همنوع

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

هیجدهم اردیبهشت، به گفته اغلب مردم، بهترین و زیباترین ماه از بهترین و زیباترین فصلِ سال است.

اردیبهشت؛ وجه تشابهی هم با جوانی انسان ها دارد... بهترین و زیباترین سال های عمر و زندگی هر آدمی، سال های جوانی است که بسیار غزل و قصیده و مثنوی از آن گفته شده؛ حال جوانان داوطلب جمعیت هلال احمر، خود سُرایندگان غزل های انسان دوستی و نیک خواهی و نیک خویی شده اند.
گذشت، فداکاری و همدلی مضمون اصلی شعرهاست و جوانان واج های اصلی این تغزل هستند.
موقعیت شناسی هوشمندانه در یاری رساندن جسمی و روانی به درماندگان به فراخور هر زمان و مکانی، از ویژگی های بارز این جوانان است. جوانانی ماه نشان با تاج انسانیت و مهری مداوم در سینه و شتابان در نیکی.
به بهانه هفته هلال احمر و صلیب سرخ با جوانان هلال احمر آذربایجان شرقی همراه می‌ شویم و با گپ و گفتی صمیمانه از معیارهای حضورشان در فعالیت های چندساله‌ با سازمان جوانان هلال احمر می پرسیم.

آرزویی از جنس صلح و نشاط برای دنیا

سجاد گنجه‌ای یکی از کارشناسان شهرستان شبستر است که سی و چهار بهار را در زندگی دیده است.
کارشناس ارشد مدیریت بحران، شاگرد اول دانشگاه تهران، عضو بنیاد ملی نخبگان کشور و مدرس دانشگاه است.
در خصوص نحوه آشنایی خود با هلال احمر می گوید: حدود بیست سال پیش با تبلیغ و تشویق استاد پیروزنیا عضو هلال احمر شدم و با لطف خدا و فعالیت های مستمر در حوزه های مختلف جمعیت، دارای درجه ایثار می باشم.
گنجه‌ای برنامه های سازمان جوانان را بسیار جذاب می داند، چرا که بسترهای لازم را برای ورود افراد با سلیقه ها و استعدادهای گوناگون به بخش های مختلف هلال احمر فراهم نموده است.
کارشناس امور جوانان شهرستان شبستر در پایان این گپ و گفت کوتاه آرزوی صلح و نشاط برای همه مردم دنیا داشت.

طرح پیمان، پیمانی ضروری برای کل زندگی

رضا اژدرزاده که در رشته مهندسی شهرسازی تحصیلات خود را به پایان برده؛ یکی از جوانان فعال در استان آذربایجان شرقی با سابقه ۵ سال فعالیت داوطلبانه در حوزه جوانان است که دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور تبریز و نائب دبیر مجمع کانون های دانشجویی استان را در پرونده خود دارد.
می گوید از کودکی هلال احمر را از فعالیت های مختلفش در عرصه های گوناگون می شناخته ولی در دانشگاه فرصت مغتنمی پیش آمده و بعنوان دبیر کانون دانشجویی هلال احمر انتخاب شده و بدلیل علاقه به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، خیلی سریع در این بستر رشد کرده و در اکثر برنامه های سازمان جوانان حضوری فعال و چشمگیر داشته است.
رضا اژدرزاده جوان ۲۳ ساله تبریزی طرح پیمان و برنامه های پیشگیری از اعتیاد در جهت کاهش آسیب های اجتماعی را از فعالیت های مهم و موثر سازمان جوانان در سال های اخیر می داند.

 افتخارآفرینی جوانان در لباس مقدس هلال زیباست

بنفشه طالعی یکی دیگر از دختران فعال شهرستان هریس که علاوه بر دبیری کانون جوانان شعبه، از اعضای شورای مرکزی مجمع جوانان استان است. لیسانس حقوق قضایی دارد و ۱۲ سال است که در حوزه جوانان شهرستان هریس فعالیت می کند.
پدرش از کارمندان جمعیت هلال بوده و متولد شدن در یک خانواده ی هلالی را بزرگترین افتخار خود در زندگی می داند. با غرور از داشتن پدری حرف می زند که 28 سال سابقه خدمت در عرصه‌ی بشردوستانه و عام المنفعه هلال احمر دارد.
طالعی می گوید: جوانان در هر کجای این کره‌ی خاکی که باشند می‌توانند افتخار آفرین باشند؛ پس چه نیکوست که این افتخار آفرینی در لباس مقدس هلال احمری باشد.
تمام برنامه های سازمان جوانان بخصوص برنامه های حوزه آموزش و آگاهی بخشی را از تاثیرگزارترین برنامه های سازمان جوانان هلال احمر می داند.
تمامی لحظات حضورش را در برنامه های متعدد سازمان جوانان خاطره انگیز قلمداد می‌کند.
وی در پایان اضافه می کند: خداوند را شاکرم که این علاقه را در وجودم نشانده و بدرستی هدایت کرده که با افتخار و قاطعیت میگویم تا جان دارم از کمک به همنوعانم دست نخواهم کشید.

ارمغان رفاقت مهر، آرامشی متکی به آموزش

محدثه قانچی ۲۱ ساله از اعضای جدید کانون طلاب شهرستان شبستر است که یک سال پیش از طریق رسانه ها با جمعیت هلال احمر آشنا شده.
برگزاری مانورهای آمادگی در برابر مخاطرات و مسابقات رفاقت مهر را از برنامه های مهم و ارزشمند هلال احمر تلقی می کند.
قانچی تصریح می کند: برگزاری اردوهای آموزشی و عملیاتی برای افراد انتخابی شعب هر استان می تواند سطح توانایی اعضا را در حوزه‌ی امداد و نجات افزایش دهد؛ ضمنا بهتر است این افراد بر اساس آزمونهای کتبی و عملی و برحسب شایستگی و معیارهای از پیش تعیین شده انتخاب شوند.
او می افزاید: آگاهی و آمادگی همواره آرامش خاطر را به ارمغان می آورد پس باید بکوشیم و با هم برای همه آرامشی متکی به آگاهی ایجاد کنیم.

کارت هلال احمر، هویتی برای کمک به همنوع

سولماز خشنود یکی دیگر از اعضای جدید شهرستان شبستر است. لیسانس زیست شناسی و ۲۴ سال سن دارد و حدود یک سال پیش در پی شرکت در کلاس های آموزش رانندگی توسط مربی خود با هلال احمر آشنا شده. سولماز خشنود تشریح می کند: در کلاس های آموزش رانندگی مطلع شدم که اگر در مسیر رانندگی تصادفی رخ دهد هیچ شخص عادی حق دخالت و کمک رسانی ندارد مگر اینکه کارت یا کاور هلال احمر داشته باشد و دوره‌ی کمک های اولیه و امداد و نجات را گذرانده باشد.
وی ادامه می دهد: به این ترتیب علاقه‌مند به شرکت در دوره ی کمک های اولیه شدم و به دنبال این امر و با آشنایی بیشتر با فعالیت ها و حوزه های مختلف جمعیت هلال احمر؛ تصمیم به فعالیت دائمی و داوطلبانه در این سازمان گرفتم.
این دختر جوان شبستری؛ یادگیری اصول ایمنی و امدادی را در عین ضرورت، نیازمند عشق و علاقه ای ناشی از نوع دوستی برای یاری رسانی به همنوعان برمیشمرد.

برنامه‌های سازمان جوانان، فرصتی برای استعدادیابی

مریم زارع نژاد یکی از دختران پرانرژی شهرستان تبریز است. ۲۳ سال دارد و دانشجوی کارشناسی زبان انگليسی است.
پنج سال است که به عضویت سازمان جوانان هلال احمر درآمده و از طریق برادرش که از امدادگران هلال احمر است؛ با جمعیت آشنا شده. عاشق هلال احمر است و معتقد است برای طرح ها و برنامه های مختلف سازمان جوانان باید از بین اعضا استعداد یابی کنند و هر عضو در برنامه اختصاصی خود شرکت کند.
طرح ملی خدمات نوروزی هلال احمر را بهترین برنامه سازمان می داند.
ماندگارترین خاطرات دوران جوانی خود را مربوط به سفر سیاحتی زیارتی مشهد مقدس در کنار جوانان فعال استان ذکر می کند و به عنوان "جوان فعال هلال احمر" بر خود می بالد.

ماه سرخ، اولویت اول زندگی دوقلوهای هلالی

میلاد و مهدی نظری دوقلوهای افسانه‌ای از شعبه آذرشهر هستند که زندگی خانوادگی، تحصیلی و کاری و اجتماعی‌شان کاملا با هلال احمر گره خورده و در واقع هلال احمر جزء لاینفک زندگیشان است. ۲۱ سال دارند، رشته‌ تحصیلی شان امداد سوانح است، دبیرکانون جوانان شهرستان، نجاتگر پایگاه امداد جاده‌ای و پدرشان رئیس شورای اجرایی آذرشهر و عضو هیئت مدیره استان است.
طول، عرض و همه ابعاد زندگیشان درهلال احمر و فعالیت‌های انسان دوستانه، نجات زندگی دیگران و تسکین آلام دردمندان سپری می‌شود. به گفته خودشان عاشق هلال احمر هستند و با وجود برخی ناملایمات و بی‌مهری ها، همچنان پای آرمان‌های بشردوستانه خود ایستاده اند و تا هر موقع ک نفسی داشته باشند، در کمک به همنوع دریغ نخواهند کرد.
مهدی نظری که عضو شورای مرکزی مجمع کانون‌های جوانان نیز است، عملیاتی شدن کامل استراتژی ۲۰۲۰ را مهم ترین عنصر پیش‌برنده در برنامه های سازمان جوانان می داند و فردای روشنی را برای جوانان داوطلب با حضور در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های کلان در جمعیت هلال احمر آرزو می کند.

... حرف اخر؛
سازمان جوانان هلال احمر بعنوان درگاه ورودی جمعیت هلال احمر، سرمایه های عظیم اجتماعی که همان جوانان داوطلب هستند؛ در اختیار دارد و به گفته دکتر شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان، ثروتمندترین نهاد کشور از نظر وجود ظرفیت های بسیار جوانان است.
پس لازم و ضروری است که با برنامه ریزی های مناسب از پتانسیل های موجود در این قشر توانمند جامعه در جهت نیل به اهداف عالیه جمعیت هلال احمر گام های بلندی برداشت و فرصت جوانیِ غیرقابل برگشت این اعضای مهرورز و مهرگستر را غنیمت شمرد و در مسیر درست و بستر مناسب هدایت کرد.
هفته صلیب سرخ و هلال احمر فرصت مغتنمی است تا به پاس اینهمه گذشت، فداکاری و ایثار دست های یاری‌رسان و فرشته‌سان آنان را با قلب های پُر مهر و ماه نشان‌شان بسان یکی از اصول خودشان که تکریم انسان‌ هاست قدر بدانیم.

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است