جدیدترین اخبار و رویدادها
متن خبر
کد خبر :   3071  | تاریخ خبر : 1397/06/15  | ساعت : 13:47

گزارش//مهرورزی و مهرگستری شالوده اصلی مسابقات رفاقت مهر آذربایجان شرقی

مسابقات پر هیجان فرهنگی و امدادی رفاقت مهر در استان آذربایجان شرقی با شناخت تیم های برتر به کار خود پایان داد.


قطار مسابقات رفاقت مهر که بعد از مدت ها تمرین، در طول دو روز رقابت نفس گیر اما از جنس رفاقت و همدلی با حضور جوانان منتخب ۲۰ شهرستان در تبریز برگزار شد، به ایستگاه پایانی خود رسید.

 

مهرورزی، رسم و آئین جوانان هلال احمر

جوانان ماه نشان آذربایجان شرقی که تاج انسانیت بر سر نهاده، نشان ماه بر سینه حک کرده و رنگ آسمان بر تن داشتند برای آزمودن آموزه های خود که قرار است در مواقع نیاز و لزوم به داد همنوعان خود برسند وارد محل برگزاری مسابقات شدند.

قبل از هر برنامه ای به رسم مهرورزی و مهرگستری که سرلوحه تمامی کارهای اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر است، به پویش نذر آب پیوستند.

فعالیت های فرهنگی، رسالت اصلی مسابقات رفاقت مهر

در ادامه‌ی این پویش و همدردی با هموطنان جنوب شرقی کشور که متاثر از خشکسالی و کم آبی هستند؛ در طول برگزاری این مسابقات در هر دو بخش دختران و پسران، هیچ بطری آب معدنی استفاده نگردید و هزینه آب معدنی مصرفی ۵۰۰ شرکت کننده به نذر آب اختصاص یافت.
لازم به ذکر است، که جایگزین بطری های پلاستیکی آب معدنی به جهت آسیب رساندن به محیط زیست و حفظ و صیانت زیستگاه طبیعی انسان ها و موجودات زنده، از کلمن های بزرگ به جهت استفاده از اب خنک در دسترس جوانان قرار گرفت.
همچنین حتی یک عدد لیوان یکبار مصرف نیز در طول دو روز برگزاری مسابقات مورد استفاده قرار نگرفت و اعضا با لیوان هایی که در زمان پذیرش هدیه گرفته بودند برای موارد مختلف و متعدد از جمله نوشیدن آب، شربت، چای و… بهره گرفتند.
با این کارهای بسیار ساده، علاوه بر صرفه جویی غیرمستقیم در هزینه های اضافی در اقتصاد مقاومتی و وضعیت اقتصادی اخیر کشور و فرهنگسازی حفاظت از محیط زیست با عدم استفاده از پلاستیک، از تولید ملی نیز با اهدای لیوان های ایرانی حمایت شد.
جوانان آذربایجان که همواره پیشتاز کارهای فرهنگی و انسان دوستانه بودند، در مسابقات فرهنگی_امدادی رفاقت مهر نیز واژه اول توصیفی عنوان این مسابقات یعنی “فرهنگی” را به معنای واقعی کلمه اجرایی و عملیاتی کردند.
آیتم های مشخص و از قبل پیش بینی شده‌ی مسابقه با آرامش سپری شد و اعضای شورای مرکزی مجامع کانون های جوانان و دانشجویی که بعنوان ناظر به قضاوت داوران و برگزاری هرچه بهتر مسابقات حضور داشتند، باعث شد با کمترین خطای انسانی آزمون ها برگزار شود.
نماینده سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در بیست و نهمین دوره از مسابقات رفاقت مهر استان آذربایجان شرقی، حسین زرگر معاون امور جوانان استان سمنان بود که در طول برگزاری مسابقات، شاهد و ناظر رقابت های جوانان آذربایجانی بود.
در طول دو روز رقابت های رفاقت مهر مرحله استانی، اتوبوس سیار سازمان انتقال خون نیز در محل مسابقات مستقر بود تا از داوطلبان و علاقمندان به اهدای خون، خون گیری صورت بگیرد و عنوان “فرهنگی” مسابقات رفاقت مهر، تجلی بیشتری در آذربایجان شرقی بخود گیرد؛ چرا که رسم و آئین جوانان سرخابی پوش هلال احمر، ترویج فرهنگ زیبای بشردوستی است.

جوانان ماه نشان، قهرمانان میدان رفاقت

بعد از اتمام مراحل مختلف آزمون ها و جمع بندی مجموع امتیازات تیم های مهرورز و همدل شهرستان ها، نتایج بیست و نهمین دوره از این رقابت ها مشخص شد.
در آئین اختتامیه، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی ضمن تشکر از مشارکت تیم های ۲۰ شهرستانِ استان، به فعالیت های فرهنگی این مسابقات اشاره کرد و گفت: رسالت اصلی مسابقات فرهنگی_امدادی رفاقت مهر که از برنامه های باسابقه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر محسوب می شود، ترویج برنامه های فرهنگی است و این رفاقت هایی که بین اعضای تیم ها در شهرستان ها، استان ها و حتی کشور شکل می گیرد، بسیار باارزش است.
سعید کنعانی ادامه داد: کسب رتبه و عنوان در این مسابقات، از درجات پایین اهمیت برخوردار است چرا که همه جوانان جمعیت هلال احمر که بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور هستند، قهرمانان واقعی فرهنگ و رفاقت و بشردوستی هستند.
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی نیز در آئین اختتامیه تشریح کرد: در این دوره از رقابت ها در بخش خواهران و برادران، هر کدام ۲۰ تیم ۹ نفره به همراه سرپرستان و مربیان از شهرستان های استان حضور داشتند که بعد از برگزاری مسابقات مرحله شهرستانی، تیم منتخب هر شعبه به مرحله استانی راه یافت.
دکتر فرزاد کریمیان ادامه داد: با توجه به اهمیت برنامه های فرهنگی در برگزاری این مسابقات، استقبال و مشارکت جوانان استان در اجرای برنامه های فرهنگی و انسان دوستانه قابل ستایش بود.
حسین زرگر نماینده سازمان جوانان نیز در آئین اختتامیه با اشاره به فرهنگ بالای تبریز که پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب گردیده، اظهار داشت: پتانسیل جوانان آذربایجان شرقی به اندازه ای بالاست که منتظر کسب عناوین برتر در رقابت های مرحله کشوری از این استان هستیم.
در ادامه سرداور مسابقات، با اشاره به کلیات مسابقه و روند جمع بندی امتیازات، توضیحاتی درخصوص مراحل مختلف ارائه داد و سپس نتایج و تیم های برتر معرفی و جام های تیم های منتخب، اهدا شد.
در بخش خواهران؛
رتبه اول: تیم شهرستان تبریز
رتبه دوم: تیم شهرستان جلفا
رتبه سوم: تیم شهرستان اسکو
و در رشته زبان انگلیسی، نماینده شهرستان شبستر عنوان برتر را کسب کرد.
در بخش برادران؛
رتبه اول: تیم شهرستان بستان آباد
رتبه دوم: تیم شهرستان تبریز
رتبه سوم: تیم شهرستان اسکو
و در رشته زبان انگلیسی نیز نماینده شهرستان تبریز حائز عنوان برتر شد.

لوح سپاس اخلاق بشر دوستی در بخش دختران  به تیم مراغه و در بخش پسران به تیم ملکان اختصاص یافت .


رویاء ذوالفقاری / رابط خبری سازمان جوانان در آذربایجان شرقی

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است