جدیدترین اخبار و رویدادها
متن خبر
کد خبر :   239  | تاریخ خبر : 1393/02/15  | ساعت : 08:27

تهیه و گرد اوری : دکتر یونس قوام لاله / کارشناس ایمن سازی

بیماری جدید کرونا


ویروس کرونا درحال حاضر درمان و واکسن ندارد ـبهترین شیوه پیشگیری و رعایت بهداشت فردی است.
برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید
تهیه و گرد اوری : دکتر یونس قوام لاله / کارشناس ایمن سازی

ویروس کرونا درحال حاضر درمان و واکسن ندارد ـبهترین شیوه پیشگیری و رعایت بهداشت فردی است.

بیماری جدید کرونا

سازمان بهداشت جهانی از کشف ویروسی جدید خبر داد که عامل عفونت خطرناکی در دستگاه تنفسی است. این ویروس تقریبا شبیه ویروس بیماری سارس است که سال 3002 در جهان شیوع پیدا کرد و جان بسیاری را گرفت .

ویروس کرونا شبیه یک بیماری سرماخوردگی ساده است و باید توجه داشت بعضی از انواع این ویروس می تواند علائم شدیدی مثل گرفتاری ریه و نارسایی کلیه ایجاد کند.

ویروس » کرونا « به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد، اما تاکنون واکسنی برای جلوگیری از ابتلای به آن ساخته نشده است .

ویروس کرونا چیست؟ ویروس های کرونا، ویروس هایی هستند که اکثر افراد در طول زندگیشان به آن مبتلا می شوند.

ویروس های انسانی کرونا معمولا منجر به بیماری های خفیف تا نیمه شدید شبکه تنفسی فوقانی می شوند .

ویروس های کرونا بخاطر تیغ های تاج مانند روی سطح آنها به این نام شناخته شده اند و سه زیر گروه اصلی برای

و یک گروه چهارم که به تازگی بوجود آمده، با » آلفا، بتا، گاما « ویروس های کورونا وجود دارد، با عنوان های

» دلتا « .

ویروس های کرونا برای اولین بار در اواسط دهه 60 شناسایی شدند. پنج ویروس کورونا که می تواند افراد را مبتلا کند،عبارتند از: ویروس کورونای آلفا 332 E ، NL63 و ویروس کرونای بتا OC43 ، HKU1 و SARS-CAV ویروس کورونا می تواند به سندرم تنفسی حاد منجر شود .

ویروس های کرونا ممکن است حیوانات را نیز مبتلا کند، اکثر این ویروس های کرونا معمولا تنها یک گونه جانور رامبتلا می کنند ازجمله میمون ها، گربه های هیمالیایی، سگ های راکون، گربه ها، سگ ها و جوندگان .

ابتلا به ویروس های انسانی کرونا چقدر شایع است؟

افراد در سراسر دنیا عموما به ویروس انسانی کرونا مبتلا می شوند. البته یک استثنا وجود دارد و آن ویروس SARS-COV است که البته از سال 3002 تاکنون هیچ مورد شناسایی شده از ابتلا به ویروس SARS-COV در هیچ جای دنیا گزارش نشده است .

چه کسانی به این بیماری مبتلا می شوند؟

اکثر افراد در طول زندگیشان به این ویروس مبتلا می شوند. احتمال ابتلای کودکان از همه بیشتر است. هرچند در طول زندگیتان ممکن است چندین بار مبتلا شوید .

چگونه مبتلا می شوید؟

تاکنون درباره راه های شیوع ویروس های انسانی کرونا مطالعات چندانی صورت نگرفته است، غیر از ویروس SARS بااین حال احتمال این وجود دارد که ویروس های انسانی کرونا از یک فرد مبتلا به فردی دیگر، از طریق هوا بوسیله عطسه یا سرفه و تماس نزدیک فردی مانند لمس کردن یا دست دادن انتقال یابد .

این ویروس ها ممکن است از طریق لمس اشیا یا سطوح آلوده و سپس تماس با دهان، بینی یا چشم نیز انتقال یابد .

در یک مورد، ویروس SARS از طریق مدفوع آلوده منتقل شد، به این صورت که این ویروس وارد هوا شده بود وافراد آن هوا را تنفس کرده و مبتلا شده بودند .

چه زمانی مبتلا می شویم؟

در آمریکا افراد معمولا در فصل های پاییز و زمستان به ویروس انسانی کرونا مبتلا می شوند، هر چند احتمال ابتلا در هرزمان از سال وجود دارد .

علائم آن چیست؟

ویروس های انسانی کرونا معمولا منجر به بیماری های موقتی شبکه فوقانی تنفسی خفیف و نیمه خفیف می شود .

علائم آن ممکن است شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب باشد. گاهی اوقات این ویروس ها ممکن است منجر به بیماری های شبکه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه شود. این بیماری در افرادی که عارضه قلبی یا سیستم های ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن شایع تر است SARS-COV. ممکن است منجر به بیماری های شدید شود .

چگونه می توانیم در برابر این بیماری از خود محافظت کنیم؟

در حال حاضر واکسنی برای حفاظت از شما در برابر ابتلا به ویروس انسانی کرونا وجود ندارد.

می توانید از طرق زیر، خطر ابتلای خود را کاهش دهید:

دستها را چندین بار در طول روز با آب و صابون بشویید، به چشم ها، بینی و دهانتان دست نزنید، از تماس نزدیک باافراد مبتلا خودداری کنید .

در صورت ابتلا چه باید بکنیم؟

اگر در اثر ویروس های انسانی بیمار شده اید، می توانید مانع ابتلای دیگران به این بیماری شوید: هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید، از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری کنید، هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان خود را بگیرید،اشیا و سطوح را تمیز و غیر آلوده نگهدارید .

بیماری ما چگونه تشخیص داده می شود؟

می توان تست های آزمایشگاهی را برای تایید اینکه آیا بیماری شما در اثر ویروس انسانی کرونا بوده یا خیر، انجام داد.

هرچند، این تست ها همیشه استفاده نمی شود، زیرا افراد معمولا علائم بیماری خفیف را دارند، همچنین ممکن است انجام این آزمایش ها تنها به چند آزمایشگاه تخصصی محدود شود .

تست های آزمایشگاهی خاص ممکن است شامل موارد زیر باشد: ایزوله نمودن ویروس در کشت سلولی، آزمایش واکنش زنجیره ترکیب شده (PCR) که کاربردی تر و از لحاظ اقتصادی قابل دسترسی تر است، و آزمایش سرم شناسی برای آنتی بادی هایی برای ویروس های انسانی کورونا .

نمونه برداری از بینی و گلو بهترین انواع نمونه برداری برای شناسایی ویروس های انسانی کرونا شایع است. آزمایش سرم شناسی نیازمند جمع آوری نمونه های خونی است .

آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

درمان خاصی برای بیماری هایی که براثر ویروس کرونا ایجاد می شود، وجود ندارد .

اکثر افرادی که مبتلا به بیماری کرونا هستند، پس از مدتی، خود، بهبود می یابند، هرچند کارهایی هست که با انجام آن می توان از علائم آن خلاصی یافت، مانند: مصرف داروهای مسکن و تب بر )مراقب باشید، نباید آسپرین را برای کودکان استفاده کنید( و استفاده از مرطوب کننده های هوای اتاق یا دوش آب گرم برای التیام گلودرد و سرفه .

اگر بیمار هستید، باید زیاد مایعات بنوشید، در خانه بمانید و استراحت کنید و اگر نگران علائم بیماریتان هستید، به مراکزدرمانی مراجعه کنید .

بروز رسانی، تعاریف موردی و راهنمایی

وزارت بهداشت آمریکا (CDC) همچنان بطور نزدیک با سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سایر نهادهای مربوطه

همکاری می کند تا بتواند بهداشت عمومی که به تازگی توسط موارد گزارش شده آلوده شده به ویروس کورونا به خطرافتاده است، را بشناسند .

· گروه ویروس کرونای جدید تحت بررسی

موارد مبتلا به ویروس کرونای جدید و مرگ و میرها از آوریل 3003 و مه 2013 طبق آخرین آمار اعلام شده، تا 20مه 3002 ، در کشور فرانسه دو نفر به کرونا مبتلا شده اند که یک نفر از این دونفر جان باخته است .

همچنین در اردن نیز دو نفر مبتلا گزارش شده که هر دو نفر آنها کشته شده اند. در قطر و تونس نیز چهار نفر به این ویروس مبتلا شده اند. بیشترین آمار مبتلایان مربوط به کشور عربستان با 23 نفر مبتلا و 30 نفر کشته است .

در انگلیس نیز سه مورد ابتلا و یک مورد مرگ بر اثر کرونا گزارش شده و علاوه بر آن، در امارات متحده عربی نیز یک مورد ابتلا و یک مورد مرگ گزارش شده است .

در مجموع، تاکنون 00 نفر در دنیا به این ویروس مبتلا شده اند و 32 نفر از آنها جان خود را بر اثر ابتلای به کورونا ازدست داده اند.

اولین گروه متشکل از دو مورد که هر دو منجر به مرگ شد، در آوریل 3003 در نزدیکی عمان پایتخت اردن روی داد،نمونه های گرفته شده از این دو نفر که آزمایش آن در بازاندیشی برای ویروس کرونای جدید، مثبت بود، ذخیره گردید.این گروه، مبتلایان از کارکنان بیمارستان را نیز شامل می شد .

دومین گروه در اکتبر 3003 در عربستان سعودی رخ داد. از چهار نفر از اعضای یک خانواده، بیماری سه نفرشان باتست های آزمایشگاهی تائید شد و دو نفر از آنها جان سپردند .

در فوریه 3002 ، گروه سوم از سه عضو یک خانواده، در انگلیس شناسایی شد. آزمایش های هر سه نفر در مورد ویروس کرونای جدید مثبت بود که از آن میان دو نفر جان سپردند و یک نفر پس از پشت سر گذاشتن یک بیماری خفیفتنفسی بهبود یافت. این گروه شواهدی مبنی بر انتقال این ویروس جدید بصورت فرد به فرد را نشان داد. همچنین این اولین نمونه ای بود که ما را با بیماری خفیف ایجاد شده در اثر ابتلا به ویروس کرونای جدید آشنا کرد .

چهارمین گروه در میان دو تن از اعضای خانواده در فوریه 3002 در عربستان سعودی رخ داد. یک نفر از آنها جان سپرد و دیگری بعد از پشت سر گذاشدن یک بیماری خفیف تنفسی بهبود یافت .

در مه 3002 ، پنجمین گروه در عربستان سعودی گزارش شد که از ابتدا با تجهیزات یک مرکز درمانی در ارتباط بود.

حداقل یکی از دو مورد در اثر تماس با خانواده بود. گزارش شد که حداقل دو نفر از آنها با افراد مبتلا در تجهیزات مراکزدرمانی، در ارتباط نبودند. دو تامین کننده خدمات درمانی در این گروه، پس از مراقبت از بیمارانی که به ویروس جدیدکرونا مبتلا شده بود، آلوده شدند. جمعا 33 نفر در گروه گزارش شد که 00 نفر از آنها در اثر بیماری از بین رفتند .

ششمین گروه از دو مورد گزارش شده در مه 3002 ، یک نفر بعد از هم اتاق شدن با اولین فردی که در کشور مبتلا شده بود، در بیمارستان به این بیماری دچار شد. مورد اول چندی پیش از ابتلا به بیماری از امارات متحده عربی بازگشته بود .

شواهدی مشخصی مبنی بر انتقال فرد به فرد وجود دارد که احتمالا شامل حالت های مختلف انتقال از جمله انتقال قطرات ریز و تماس می شود. اما لازم است مطالعات بیشتری صورت گیرد تا خطرات، بهتر شناسایی شوند. تاثیرگذاری انتقال فرد به فرد بخوبی مشخص نشده است .

منشاء و مسیر انتقال ویروس کرونا همچنان در حال بررسی است. توالی ژنتیکی تاکنون نشان داده که این ویروس بسیار به ویروس کرونای شناسایی شده در خفاش شبیه است .

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است