جدیدترین اخبار و رویدادها
متن خبر
کد خبر :   1920  | تاریخ خبر : 1395/04/20  | ساعت : 14:28

خداآفرین بهشتی در دوردستها

مصاحبه با عبادت عبدلی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان خدا آفرین


شهرستان سرسبز خدا آفرین با جاذبه های توریستی بسیار بعنوان دیار  پاک و بهشتی ایران زمین،  در شمالی ترین نقطه استان پهناور آذربایجانشرقی واقع شده است ، این شهرستان بلحاظ همجواری با همسایگان شمالی ایران از موقعیت خاصی بر خوردار است، بمنظور آشنایی با جمعیت هلال احمر شهرستان مرزی خدا آفرین مصاحبه ای ترتیب داده ایم با آقای عبادت عبدلی رئیس جمعیت هلال احمر این شهرستان.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

مصاحبه با عبادت عبدلی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان خدا آفرین 

خداآفرین بهشتی در دوردستها

  ای  صبا  گر  بگذری  بر  ساحل  رود   ارس                             
بوسه زن بر خاک آن  وادی و مشکین کن نفس
حافظ 
شهرستان سرسبز خدا آفرین با جاذبه های توریستی بسیار بعنوان دیار  پاک و بهشتی ایران زمین،  در شمالی ترین نقطه استان پهناور آذربایجانشرقی واقع شده است ، این شهرستان بلحاظ همجواری با همسایگان شمالی ایران از موقعیت خاصی بر خوردار است، بمنظور آشنایی با جمعیت هلال احمر شهرستان مرزی خدا آفرین مصاحبه ای ترتیب داده ایم با آقای عبادت عبدلی رئیس جمعیت هلال احمر این شهرستان. 

لطفاً خودتان را معرفی فرمائید.
اینجانب عبادت عبدلی  متولد 1359 تحصیلاتم هم کارشناسی ارشد روابط بین الملل هستم.

نحوه آشنایی تان با جمعیت هلال احمر چگونه بوده است؟
از سال 1382که آنزمان در وزارت کشور(بخشداری خداآفرین) خدمت می کردم از طریق روابط اداری که با جمعیت هلال احمر داشتیم با فعالیتهای  مختلف جمعیت آشنا گشته و زمینه ای شد برای علاقه مندی اینجانب برای فعالیت در این نهاد مقدس تا اینکه عضو شده و  همکاری نمایم.

در چه سالی رسماً وارد هلال احمر شدید؟
در سال 1385 از طریق یکی از دوستانم  مطلع شده و در آزمون استخدامی شرکت نموده و پس از قبولی در آزمون  و انتظار 2 ساله و طی مراحل قانونی در 20/12/87 وارد جمعیت هلال احمرشدم.

تاکنون در هلال احمر چه مسئولیت هایی داشتید؟
بنده در بدو استخدام بعنوان کارشناس امور داوطلبان شعبه کلیبر جذب شدم و بمدت یکسال در پست فوق انجام وظیفه نمودم بعد از آن در پست سازمانی کارشناس امور جوانان و داوطلبان شعبه کلیبر  فعالیت داشتم که همزمان با حفظ پست سازمانی کارهای روابط عمومی و امور اداری نیز انجام می دادم و تقریباً از اواخر سال 1390 که دفتر نمایندگی خداآفرین به شعبه ارتقاء یافت بعنوان سرپرست منصوب شدم و از سال1391تا الان بعنوان خادم و امدادگر در خدمت هموطنان عزیز می باشم.

لطفا بصورت اجمالی شهرستان خداآفرین معرفی فرمایید
شاید این سخن، اغراق آمیز نباشدکه این شهرستان را ((خداآفرین بهشتی در دوردستها))  تعبیر نمائیم. زیرا که خداوند متعال زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده ،کوههای سر به فلک کشیده این دیار نظاره گر جاری شدن رودخانه همیشه خروشان ارس بوده  و خدا آفرین چون نگینی سبز  در قلب جنگلهای ارسباران که جزو مناطق نه گانه جهان محسوب می گرددواقع شده است .
حدود5 سال از عمر این شهرستان تازه تاسیس می گذرد که از شهرستان کلیبر منفک شدو جمعیتی تقریباً40 هزار نفر دارد که در شمال شرقی استان آذربایجانشرقی بین رشته کوههای جنگلی قره داغ و رشته کوههای قفقاز واقع شده است.از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان محدود است و از غرب به شهرستان جلفا و از شرق به استان اردبیل  و مرکز شهرستان" شهر خمارلو "می باشد.
 از نظر تاریخی قدمت دیرینه ای دارد که وجود پلهای تاریخی بر روی رودخانه ارس بر اساس استنادهای متعدد ما را به دوران قبل از مسیح می برد.

معرفی اجمالی  جمعیت  هلال احمر شهرستان خدا آفرین         
 بعدازجنگ میان ارمنستان وجمهوری آذربایجان درسال 1372 وروانه شدن آوارگان آذری ،جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران دفترنمایندگی خویش رادربخش مرزی خداآفرین دایرنمودکه تاسال1391 به همین منوال به کارخویش ادامه داده درسال 1391 بعد از ارتقاء به سطح شهرستان،بدنبال برگزاری انتخابات مستقل شورای اجرایی جمعیت هلال احمرخداآفرین طی مکاتباتی بامدیرعامل محترم وقت استان وپیگیریهای مستمربالاخره شورایعالی جمعیت هلال احمرباارتقاءسطح دفترنمایندگی خدا آفرین  به شعبه موافقت نمودند.

نقش و جایگاه هلال احمر در مدیریت بحران شهرستان؟
همانطوریکه استحضار دارید در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستانها مسئولیت کارگروه امدادو نجات و آموزش همگانی بر عهده جمعیت هلال احمر گذاشته شده است ،در واقع  روسای شعب جمعیت هلال احمر، دبیری و مسئولیت این کارگروه را عهده دار هستند که  در مواقع بحرانی  اصلی ترین و مهم ترین کارگروه در ارائه خدمات به آسیب دیدگان می باشد. اما در شهرستانهای محروم و دور افتاده  با عنایت به کمبود امکانات و عدم استقرا ر  سایر نهادهای امدادی  این مسئولیت دو چندان می گردد. و انتطارات عمومی از جمعیت هلال احمربیشتر هست و هلال احمر در اکثر اتفاقات و حوادث ،حضوری فعال و مستمر دارد و بحمد الله تا بحال با وجود کمبودها و گستردگی مسئولیتهای  محوله، با هماهنگی  مدیریت بحران شهرستان  توانسته ایم قدمهای مهمی  در راه خدمت به آسیب دیدگان بر داریم.

دیدگاه مردم خدا آفرین  نسبت به هلال احمرچگونه است؟
هلال احمر یک نهاد عمومی و عام المنفعه هست . خوشبختانه شفافیت در ارائه عملکرد و مشارکت دهی عمومی و استفاده بهینه  از  تمامی پتانسیلهای شهرستانی و رعایت اصل بی طرفی و بی غرضی باعث شده که مردم فهیم شهرستان دیدگاهشان مثبت باشد و این را  در حواث مختلف در قالب همکاری با این جمعیت به اثبات رسانده اند. در واقع هلال احمر  اگر حرفی  برای گفتن دارد از حمایتهای بی شائبه مردم می باشد.

نقش پایگاههای امداد جاده ای را در مهار و کنترل حوادث چگونه ارزیابی می کنید ؟
بقول یکی از همکاران ،پایگاههای امداد جاده ای ویترین جمعیت هلال احمر هستند. این پایگاهها علی الخصوص پایگاه امداد جاده ای شهدای ارس  جمعیت هلال احمر شهرستان خدا آفرین ، فقط اسمشان جاده ای  است و لی در واقع  تمامی حواث  اتفاق افتاده در محدوده پایگاه را پوشش می دهند و نجاتگران هلال احمر  اولین نیرو های عملیاتی هستند که در سر صحنه ها حاضر می شوند. در حواث مختلفی مثل  تصادفات ، سیل ، غرق شدگی، زلزله و ... 
من در اینجا  بر خود وظیفه می دانم که از زحمات تک تک همکاران عزیز و نجاتگران زحمتکش  قدردانی نمایم.

وضعیت آموزشهای عمومی و آموزشهای تخصصی در هلال احمر؟
اولویت بنده در استفاده از مربیان آموزشهای عمومی، همکاران شاغل در شعبه هستند که دارای مدرک مربیگیری هستند. چون این عزیزان همیشه در دسترس جمعیت هستند و در مقابل داشته ها و نداشته های جمعیت صبور هستندو گاه پیش آمده که این عزیزان از حق التدریسی خود چشم پوشی نمایند . اما در آموزشهای تخصصی وضعیت  متفاوت تر هست.به علت نبود مربیان دوره های تخصصی  و امکانات و وسایل آموزشی ، اغلب دوره های تخصصی معمولاً در مراکز استان برگزار می گردد. 
البته خدمت مسئولین محترم کشوری و استانی دخیل در برگزاری دوره های آموزشهای تخصصی  پیشنهاد می گردد که برای شهرستانهای مثل خداآفرین که270کیلومتر از مرکز استان فاصله دارند  بهتر است این دوره ها در شهرستانها برگزار گردد. و تجربه نشان داده است که چندان استقبالی از این قبیل شهرستانها برای حضور در مراکز استانها بعمل نیامده است. دوره ای داشته ایم که در خود شهرستان برگزار شده بیش از 20 نفر حضور داشته اند. اما برای دوره های تخصصی استان  نتواسته ایم در هر دوره بیش از سه نفر اعزام نمائیم و رغبتی به این کار نشان نمی دهند.

چگونگی ایجاد شبکه ارتباطی بین نیاز نیازمندان و توان توانمندان؟
 با عنایت به موقعیت خاص شهرستان ما  همکاران بنده ارتباط تنگاتنگی با خیرین این شهرستان دارند و امور داوطلبان شعبه در طرح های حمایتی  فقط نقش حلقه بین نیازمندان و توانمندان را ایفا می نماید  و این طرحها توسط خود خیرین و دوطلبان اجراء می گردد.  سیاست کاری ما در حوزه داوطلبان ارتباط دهی توان  توانمندان با نیاز نیازمندان هست.

طرحهای امورجوانان را چگونه ارزیابی می کنید؟
با وجود  فعالیتهای مستمر همکاران در این حوزه ازجمله دانشجویی و شاخه آزاد و روستایی باید اعتراف نمود.که بعلت  نبود کارشناس شاغل در این پست  و کمبود نیروی انسانی نسبت به سایر حوزه ها  نیاز به تقویت عملکرد داریم که این نقیصه نیز  شکر خدا با نظر مثبت مدیر عامل محترم استان و مسئولین مرکز با اختصاص سهمیه استخدامی یک نفر کارشناس امور جوانان و دوطلبان مرتفع خواهد شد.
ولی در کل در اجرای بر نامه های ابلاغی از طرف سازمان مشکلی نداریم از جمله برنا مه های اوقات فراغت جوانان با ستاد ساماندهی امور جونان شهرستان به ریاست فرماندار محترم همکاری مستمر و تنگاتنگی داریم و یکی از اعضاء فعال این ستاد هستیم. و در برگزاری مسابقات رفاقت مهر هم عملکرد خوبی داریم که سال گذشته در یکی از رشته ها مقام سوم استانی داشتیم.

وضعیت امکانات و تجهیزات شعبه خدا آفرین در چه حدی است؟
از نظر تجهیزات انفرادی امدادی مشکل خاصی نداریم ولی از نظر لجستیک پایگاه امدادجاده ای شهدای ارس اینجمعیت  با دو دستگاه خودروی آمبولانس کمک دار و خودروی نجات مجهز به ست های پنوماتیک و هیدرولیک ارائه خدمات می نماید ولی در شعبه مشکل اساسی داریم چون یکدستگاه خودروی نیسان وانت مدل1372 داشتیم که قابل استفاده نیست و اسقاط گردیده و با عنایت به صعب العبور و دور دست بوده شهرستان نیاز به  بازسازی ناوگان امدادی احساس می گردد. البته نظر مدیر عامل محترم استان در اینخصوص مثبت بوده و قول مساعد دادند در صورت اختصاص از مرکز مثل سهمیه استخدامی که نظر لطف داشتند  در تخصیص خودروی کمک دار نیزاین شعبه تازه تاسیس در اولویت باشد.

مهمترین اقداماتی که تا حالا در هلال احمر انجام داده اید؟
همانطوریکه که خدمتتان عرض نمودم  جمعیت هلال احمر قبل از حضور بنده فقط بصورت نمایندگی فعالیت می نمود
که بعداز حضور بنده با  زحمات همکاران ارجمند و حمایتهای  مسئولین محترم استانی  موفق شدیم؛
1-برگزاری اولین دوره انتخابات شورای اجرایی جمعیت هلال احمر شهرستان و ارتقاء از دفتر به شعبه
2-تاسیس و استقرار اولین پایگاه امداد جاده ای مزین بنام شهدای ارس در سطح شهرستان وتجهیز به دو دستگاه خودروی نجات و آمبولانس
3-ساخت و تکمیل  انبار امدادی شهرستان خداآفرین
4- تشکیل و فعال نمودن تیمهای آماده عملیاتی شهرستان
البته انبار امدادی شهرستان با وجود اینکه تکمیل شده به علت نبود لفت تراک و باکس پالت هنوز افتتاح نگردیده است که امیدوارم با عنایت ویژه ریاست محترم سازمان امدادونجات کشور  این مشکل نیز برطرف گردد.

پیشنهادات لازم برای ارتقاء سطح کمی و کیفی فعالیتهای هلال احمر؟
 برنامه ریزی در کل از نظر سطح اجرا به دو نوع تقسیم می گردد. برنامه ریزی از بالا به پائین و برنامه ریزی از پائین به بالا.
که در نوع اول بیشتر برنامه ها بصورت کلی  و درقالب آئین نامه ها و دستور الملهای سراسری   جهت اجراء به رده های صف و شهرستانی ابلاغ می گردد. این نوع برنامه ها  از انعطاف کمتری برخوردارند.زیرا کمتر به تفاوتها و امکانات و پتانسیالهای بالقوه اختصاصی هر شهرستان توجه می گرددو معمولاً در عمل با مشکل مواجه می گردد اما در برنامه ریزی  نوع دوم که بیشتر براساس استعداد های محلی  و نظرات کارشناسان  و متخخصان رده صف  تهیه می گردد . انعطاف بیشتری دیده می شود . امیدواریم در جمعیت هلال احمر نیز در تدوین برنامه های مختلف امدادی و اجرایی و آموزشی این نقیصه برطرف گردیده و برای حصول نتیجه بهتر بیشتر به طرف این نوع برنامه ریزی سوق داده شود.

سخن پایانی؛ 
امیدوارم خدمت به همنوعان توشه ای باشد برای روزی که مائیم و خدا و دیگر هیچ.

 

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (1)

سلام خدمت همكاران محترم دراستان مخصوصا"مدير عامل دلسوز وزحمت كش جناب آقاي كنعاني.به نظر بنده مصاحبه آقاي عبدلي رئيس محترم هلال احمر شهرستان خداآ... --ادامه نظر--
14:11:56 1395/04/21
سخاوت قرباني
  
صفحه 1 از 1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است